Yakıt Filtresi Değişimi

Yakıt Filtresi Değişimi

Motorunuzun performansını etkileyen bir çok etken olabilir. Bunları aracınızı tanıyarak kolay bir şekilde saptayabilirsiniz. Yakıt filtresi motorun performansını direkt olarak etkileyen etkenlerden biridir. Yakıtın en iyi şekilde süzülmesi ve minik parçacıklardan arındırılması görevini üstlenmektedir.

Yakıt içerisinde insan gözü ile görülemeyen binlerce partikül bulunmaktadır. Çok küçük ve gözler görülmüyor olması sizi yanıltmasın çünkü zaman içerisinde birikintiler oluşabilir ve aracınızın performansı düşebilir. Kirli bir şekilde işlenen yakıt aracınıza faydalı olmaktan ziyade zaman içerisinde zarar vermeye ve aracınızın performansının düşmesine sebep olur. Aracınızın modeline göre otomotiv üretici firmalarının önerdiği değişim zamanlamalarına uymak önemlidir.

Aracınızın Filtresini Değiştirme

Aracınızın filtresini değiştirmek için öncelikle yakıt filtresinin tam olarak yerini bilmelisiniz. Bazı araçlarda ön tarafta kaputun altında iken bazı araçlarda ise yakıt kısmının yanında arka bölümde bulunmaktadır. Filtre üzerinde bulunan ok işaretlerini görerek çıkarma işlemi yapmalı ve taktıktan sonra ise filtreyi aynı yöne entegre etmek gerekir.

Yakıt Filtresi Değişimi Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle bu işlemler profesyonel bir şekilde yapılmıyorsa çok daha dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Yakıt filtresi değişimi sırasında sigara, kıvılcım, lamba ısısı gibi etkenlerin uzak olmasına dikkat etmelisiniz. Filtreyi sökmeden önce aracınızın uyguladığı basıncı azaltmalısınız.  Her hangi bir noktada yakıt sızıntısı ya da benzeri bir durum varsa dikkat etmelisiniz. Değişim işlemini tamamladıktan sonra da özel olarak incelemeli ve yakıt sızıntısı varsa müdahale etmelisiniz.

Yakıt Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Motor parçalarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi aracınızın performansı açısından önemlidir. Araçların modellerine göre değişim süreleri de değişkenlik göstermektedir. Daha doğru bilgi için Antalya Döşemealtı Otopratik adresimize gelebilir ve detaylı bir şekilde yardım alabilirsiniz. İhtiyacınız olan yakıt filtreleri ve diğer parçalar için oto servis hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Araç filtreleri ortalama olarak yılda bir defa ya da 13.000 kilometre ile 15.000 kilometrenin üstüne çıktığı zaman değişimin yapılması önerilir. Aracın kullanım şekline göre de filtre değişim süreleri değişiklik göstermektedir. Araç yakıt filtresini değiştirmediğiniz takdirde motorunuz ciddi zararlar görebilir.

 

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri