Rotil Değişimi

Rotil Nedir?

Araçlar yüzlerce parçanın uyum halinde çalışması sayesinde yollarda sorunsuz bir şekilde giderler. Bunların içinde her birinin önemi diğerinden farklıdır.  Rotil direksiyondan gelen hareketin tekerleğe aktarımını sağlayan önemli bir parçadır. Rotil otomobilin ön düzeninde oluşturulmuş bir düzenin önemli parçalarından biridir.
Hareketli iki süspansiyon sistemi arasında yer bulunan ve her yöne dönebilen vidalı bir parçaya sahip çelik bir bilyenin oturtulması ile oluşan hareketli bir bağlantı elemanına Rotil denir. Ayrıca süspansiyon sistemi elemanlarının birbirleriyle bağlanmasını ve aracın yola daha stabil şekilde tutunmasını sağlar. Rotil, aracın yol tutuşu ve sürüş konforu için önemli bir parçadır.

Rotil Ne İşe Yarar?

Rotil elemanı süspansiyon sistemi dahilinde tekerleklerin her yöne bağımsız bir şekilde hareket etmesini sağlayan karmaşık mekanizma sistemine sahip bir bağlantı parçasıdır. Aracınızın daha sabit ve kontrollü bir şekilde ilerlemesi için yol temasını sağlaması ve koruması için rotiller aracınızın süspansiyon sitemi hareketlerini iletir. Rotiller araçlarda ön süspansiyon sistemlerinde hareketli parçaların birbiri ile etkileşim halinde olmasını sağlayan önemli bir parçadır. Araç sürüşü sırasında dönme hareketlerinin tamamlanması ile aracın yol tutuşunu arttırmak ve daha güvenli bir şekilde yollarda devam etmenizi sağlamak ana amacımız.

Engebeli Araziler Rotilin Zedelenmesine Neden Olur

Rotiller sağlam bir malzemeden yapılmış olup kolay bozulan ya da zedelenen parçalar değildir. Bakımı yapılan aracınızın kontrol edilmesi gereken parçaları arasında rotillerde bulunmalıdır. Rotillerin arıza vermesindeki ana sebeplerden bir tanesi süspansiyon sistemine aşırı yüklenilecek şekilde sürüş olabilir. Bakımları düzenli bir şekilde yapılmamış olan araçlarda zaman içerisinde rotil arızaları oluşabilir.
Zamanla değiştirilmeyen rotil arızaları tekerleklerin dönüş açılarında aşırı sapmalara yol açabilir. Tekerleklerin hizası bozulduğu zaman aracınızın kontrolü zorlaşır ve zaman içerisinde aracınızdan takırtı sesleri gelmeye başlar. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere rotil değişimlerinde en iyi şekilde destek oluyoruz. Rotil arızalarında aracınızın kullanımı oldukça güçleşeceği için hızlı bir şekilde oto servis hizmeti almalı ve parçanın değiştirilmesini sağlamalısınız. Aksi halde yollarda istemediğiniz ani bir manevra ya da anlık bir kontrol kaybı yaşayabilir kendiniz dışında başkalarının trafik güvenliğine tehlikeye atmış olursunuz.

 

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri