Debriyaj Balatası Değişimi

Debriyaj Balatasının Değiştirilme Nedenleri

Krank mili hareketi volan üzerinden debriyaj iletimi sayesinde gerçekleşir. Debriyajın kullanım ömrünü etkileyen en önemli faktör sürücüleri kullanım alışkanlıkları ile alakalıdır. Belirli zaman aralıklarında yaptırdığınız bakımlar sayesinde debriyaj ile ilgili bir sorun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. İyi bir araç sürücüsüyle birlikte baskı balata 80.000 ile 90.000 kilometreye kadar gidebilir.

Kötü kullanım yüzünden 30.000 kilometrenin altında bile kalabilir. Valon ile şanzıman arasında hareket iletimi bu nedenle kesilebilir. Baskı balata ömrü direkt olarak debriyajın ömrüne de eder.

Aşınmış Debriyaj Balatası

Aracınızın kalkış sırasında titremeye sahip olması debriyajın bitmiş olabileceğini gösterebilir. Rampaya kaldırdığınız zaman aracınızdan ses fazla bir şekilde geliyorsa Debriyaj balatası bitmiş olabilir. Deneme yanılma yöntemi ile debriyajın bitmiş olduğunu anlayabilmeniz için el frenini çektiğiniz aracın vitesini 1 e alın buradan sonra motorun devri bitiyor ve araç stop etmiyor devam ediyorsa büyük ihtimalle debriyaj balatası bitmiştir.

Debriyaj Balatası Değişim Aşamaları

Motor ve şanzıman tamamen ayrıldıktan sonra krikolar kaldırılır ve debriyaj değişim işlemi krikolar güvenli bir şekilde sabitlenerek tamamlanır. Balata kutusu debriyajın bağlantısını tuttuğu için değiştirilmesi gereken parça ile birlikte değişimi yapılır. Bu işlem için tork anahtarı kullanılır. Balata kutusu söküldükten sonra debriyaj balatası sökülür. Eski balata söküldükten yenisinin montajı tamamlanır. Ardından balata kutusunun da uygun bir şekilde oturtulması sağlanır. Parçalar yerin tam olarak oturtulduktan sonra kontroller sağlanmalıdır. Herhangi bir sızıntı tespitinde balata kutusu yerine iyi bir şekilde oturtulmalıdır.  

Debriyaj Balatası Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Debriyaj balata tamamen işlemez halde olan araçlarda aracınız yerinde sabit kalır ve hareket edemez. Ya da vitese takılmak istendiği zaman hareket edemez.

Debriyaj balatası sayesinde motor ve şanzıman arasında hareketliliğin oluşması sağlanır. İşlevselliğini kaybetmesi durumunda aracınız hiçbir şekilde hareket edemez. Yani debriyaj balatasının olmaması demek aracın debriyaj işlemlerini yerine getirememesi ve hareket edememesine neden olur. Debriyaj balatasının eksik olması ya da sorunlu olması durumunda bakım ve onarımlarının yapılmasını sağlamalısınız. Antalya Döşemealtı Otopratik hizmetlerimizden bu konuda dilediğiniz zaman yardım talep edebilirsiniz.

 

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri