Fren Balatası Değişimi

Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilmelidir

Otomobil fren balatası araçlarda bulunan en önemli güvenlik sağlama elemanlarından biridir. Fren balataları organik ve metal olabiliyor. Çevreye karşı oldukça duyarlı olan organik fren balataları ana parçaların aşınmasını engelliyor ancak metal balatalara göre daha kısa ömürlü oluyorlar. Metal fren balataları ise yüksek sıcaklığa karşı organik balataya göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden daha yaygın olarak kullanılır. Ancak organik balataya oranla tek kötü yanı daha fazla ses çıkarıyor olmasıdır.

Fren Balatası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eski araç modellerinde kampanalı sistemler mevcuttur. Günümüz araçlarında disk frenler yaygın olarak kullanılan fren sistemi dahilindedir. Disk frenlerinde frene dokunmanızla birlikte hidrolik sıvısı değişir ve bu şekilde disk üzerinde sürtünme oluşur ve araç yavaşlar. Fren balata sistemlerinde sahip olduğunuz parçanın kaliteli olması güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Frene bastığınız an oluşan sürtünme ile fren balata sistemlerinizin ısısı yükselir. Yüksek sürtünmeye karşı dayanıklı olması ile kalitesinin ne kadar önemli olduğunu anlamalısınız.

Almanız gereken fren balatanın sahip olması gereken özellikler; sürtünme ile alakalı yüksek sıcaklıklara karşı güçlü olması ve bu sıcaklığın ısısı neredeyse 800 dereceye kadar çıkmaktadır. Buna karşı aşınma yıpranma ve parçalanmalara karşı uzun süre dayanıklı olmalıdır. Diske zarar vermemeli ve uzun süre boyunca sağlam kalabilmelidir. Fren Balatasının uzun süre dayanmasının öncesinde kaliteli olması gerekir. Bu sayede kopma ya da kırılma durumlarına uzak kalmış olursunuz. Kullanımı esnasında organik fren balataları minimum seviyede ses çıkarır yine de ses çıkarma durumu varsa bir sorundan kaynaklı olabilir.

Fren Balatasında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Parça üreticileri ya da otomotiv üreticileri bir çok araç parçasının maddelerini ticari sır olarak tutarlar. Fren balatalarının maddesi sürtünmelere ve yüksek sıcağa karşı dayanıklı olan farklı malzeme karışımlarından oluşur. Tasarımla da alakalı olarak fren balatalarında metal, bakır, pirinç ve benzeri farklı maddeler ekli olabiliyor.

Aracınızın Fren Balata Bakımı

Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere bir çok araç bakım hizmetleri dışında fren balatalarınızın bakım onarım ve değişimlerini de yapmaktayız.

 

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri