Helezon Yay Değişimi

Helezon Yayı Ne İşe Yarar

Yollar her zaman düz olmayabilir.  Karşınıza çıkan çöküntü ve tümseklerin araç içerisinde minimum seviyede hissedilmesini sağlar. İnsanların bildiği üzere bu görevi amörtisörler gerçekleştirir ancak helezon yayları bu işlevi etkin kılan ana parçadır. Aracınızın tümsekler ve çukurlardan aldığı darbeyi absorbe eder. Helezon yayları aracınızı etkileyecek olan darbeleri emerek enerjiyi en aza indirir. Amörtisörler ise bu yayların genel hareketlerini kontrol eder ve hem aracın yükünü hafifletir hem de aracın içindeki yolcuların rahatını sağlayabilir.

Aracın bütün parçaları birbiri ile kenetlenmiştir. Bu parçaların dışarıdan gelecek etkilerle birbirinden ayrılması ya da kopması helezon yayların bu darbeleri en hafif hale getirmesi sayesinde gerçekleşmez. Yani Bu darbeler helezon yayı ya da amörtisör ile birlikte aracın genel parçalarının bağlantılarının zedelenmesini önler. Hafif araçlarda ön ve arka süspansiyonlarda sarmal yaylar kullanılır ancak ağır araçlarda farklı bir sistem olan yaprak yaylar kullanılmaktadır.

Helezon yayı arıza belirtileri nelerdir?

Aracınızı doğru bir şekilde kullanırsanız helezon yayı etkisini kolayca yitirmez. Ancak her seferinde ani frenleme yaparsanız yayın işlevini kaybetmesine neden olursunuz. Kasislerde araçların sert darbe almasıyla uzun süre zarfında oluşan süspansiyon sorunlarında araçlarda sesler ve denge kayıpları da oluşmaktadır. Yayın belli bir yükseklikte olması gerekir.

Helezon yayının ömrü ne kadar? 

Araç sahibinin kullanım şekline göre paralel bir ömür seviyesine sahiptir. Özelliklerini kaybetmemiş bir helezon yayı sizlere çok büyük sorunlar çıkarmayabilir ancak kullanım esnasında sürüş rahatlığınızı etkileyebilir. Helezon yayının işlevini kaybettiğini düşünürsek üzerinden defalarca geçtiğiniz çukurlar ya da kasisler zaman içerisinde oturduğunuz koltukta başınızın yukarıya çarpma durumuna kadar sürükleyebilir. Otomotiv firmaları ortalama olarak 130.000 kilometre ile 150.000 kilometre arasında helezon yayı değişimini önerirler. Bu sayede yapacağınız bakımlarla birlikte helezon yayının son kullanım zamanına kadar en iyi verimlilikle kullanabilirsiniz.

Helezon Yayı Neden Kırılır?

Araçlarda bulunan parçaların bir çoğu ısıl işlem gören sağlam materyallerden oluşmaktadır. Normalde helezon yaylar uzun yollarda uzun süreler zarfında kullanılmaktadır. Yayların hızlı bozulmasında sürüş şekli, çok fazla ani frenleme , aracın kaldırması gerekenden fazla yük miktarı etkilidir.
Antalya Döşemealtı Otopratik ile araçlarınızın bakımlarını yaptırabilirsiniz. Araçlarınızın genel sorunları hakkında profesyonel ekibimiz sorunları çözüme hızlı bir şekilde kavuşturabilir.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri