El Freni Teli Değişimi

El Fren Teli Nedir ?

Aracınız park halinde iken yerinde durmasını sağlayan ve acil durum freni olarakta bilinen bir fren parçasıdır. Araçlarda birincil frenin arızalanması gibi durumlar oluşabilir. O an devreye giren ikincil fren görevi gören el frenidir. El freni kablosu çelik örgü ile yapılmıştır. Etrafı PVC koruma malzemesi ile kaplanmıştır. El freni ile bağlantılı olan bu kablo el frenini ya da pedalı arka tarafta bulunan tekerlere etki etmesini sağlar. Bu işlemden sonra tel gerginleşir fren balatalarını bastırır ve kaliperleri diske doğru ittirir. Bu sayede frenleme sistemi devreye girmiş olur.

Diğer bir çok araç mekanizması gibi el freni kablosunun aşınması da zaman içerisinde oluşabilir. Bu yüzden El freni telininde bakım sırasında kontrol edilmesi gerekir. El freni kablosunda aşınma , tutmama ya da kirlenme gibi sorunlar oluştuğu zaman güvenli bir şekilde çalışmama durumları olabilir. Aracınızın yokuş yukarı bir yolda park edilmesi sırasında büyük öneme sahip olan el freni telinin bakımlarını aracınızın diğer parçaları ile birlikte yaptırabilirsiniz. Bu sayede aracınız aşağı doğru kaymaz ve sabit kalır.

El Freni Teli Neden Değiştirilmelidir

El freni kablosu, aracın el frenini kontrol etmek için kullanılan önemli bir parçadır. Fren kablosu sürekli gerilim altında kaldığından zamanla aşınır ve gevşer. Bu durumda, el freni kablosu yeterince gerilmediği için aracın fren sistemi etkili bir şekilde çalışmaz ve güvenliği riske atar.

Ek olarak, el freni kablosu korozyona maruz kaldığında veya kirlendiğinde, serbestçe hareket etmeyebilir ve kilitlenebilir. Bu durumda, el freni kablosu değiştirilmelidir.

El freni kablosunun düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakımı yapılması önemlidir. Eğer el freni kablosunda herhangi bir arıza belirtisi görürseniz, hemen bir oto servisine başvurmanız önerilir. Bu, aracın güvenliği için önemlidir ve el freni kablosunun değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verilmesine yardımcı olacaktır

El freni kablosunun düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakımı yapılması aracın güvenliği açısından önemlidir. Herhangi bir arıza belirtisi fark ederseniz, bir oto servisine başvurmanız önerilir. Bu, el freni kablosunun değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verilmesine yardımcı olacaktır.

Fren Teli Süresi Ne Kadar

Sadece tel tek başına frenleme sistemini etkileyecek güce sahip değildir. Bu sistemi çalıştıran onlarca farklı parça bulunmaktadır. Değişim yapılacağı kesinleşirse fren kablosu ve onunla bağlantılı parçaların bazıları tek parça olarak değiştirilecektir. Fren kablosu ile bağlantılı bir pim ile birlikte hareketli bir aparat mevcuttur.

Kullanılan fren kabloları kalite olarak değişiklik gösterebilir. Sürtünme farkları sebebiyle el freni kablosunun kalitesi ve hareketli parçalarının sertliği frenleme performansını direkt olarak etkileyebilir. Fren tellerinin ortalama olarak ömürleri 40.000 ile 100.000 kilometre arasında değişmektedir. Kullanım şekilleri , agresif sürüş ve ani frenleme gibi durumlar göz önüne alındığında ömrü daha da kısa olabilir.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri