Egzoz Muayenesi

Emisyon Kontrolü Nasıl Yapılır

Yapılan araştırmalar dahilinde egzoz gazları insanların içerisinde bulundurdukları üzere özellikle yaşlılarda zatürre, kalp hastalıkları , şeker hastalıkları, kanser hastalıkları ve felç gibi insan hayatını kötü etkileyen maddeler barındırmaktadır.  Bu gazların dünyaya yaydığı zararları en aza indirmek için araçların düzenli olarak egzoz gazı ölçümü ve emisyon testlerinin yapılması önemlidir. Bu sayede aracın çevreye yaydığı kirliliğin minimum seviyeye indirmesi amaçlanır.

Bu testler sayesinde motorunda sorun olan ve yakıtı tam olarak yakmadan dışarı salan araçların trafiğe uygun olup olmadıkları kontrol edilir. Bu gazların değerleri ölçülür ve aracın bu ölçümlerde belirli sınırlar içindeyse bu ölçüm puanları geçer not alır ve trafiğe çıkmaya devam edebilir. Ancak aracın ölçüm değerleri belirlenen değerin altındaysa bu egzoz gazında zararlı kimyasal maddeler miktarının fazlalığına işaret edilir. Bu durum karşısında araç sahiplerini araçlarının egzoz ile alakalı sorunlarını çözmeli ve tekrar kontrole götürmelidir.

Egzoz emisyon oranı belirlenen kalite puanına uygun araçlar için bu hem yakıt tasarrufu hem de gelecekte çocukları için bırakacakları mirasın daha da yaşanabilir dünyaya sahip olmalarını amaçlar.

Diğer yandan emisyon kontrolü yapılmayan araçlar çevreye zarar verirler ayrıca trafikte cezaya tabi tutulurlar. Aynı zamanda bu araçlar emisyon kontrollerinden kalır ve ağır kusurlu araç kategorisine alınırlar. Normal araçların dışında elektrikli araçlar ve yarı elektrikli araçlar emisyon kontrolünden muaf tutulmaktadır.

Egzoz Sistemi Fonksiyonu

Egzoz emisyonu sayesinde aracınızın yaktığı yakıttan oluşan kimyasalların minimum seviyede zararlı parçacıklarla dışarı salım sağlanır.  Dünya genelinde 2 milyar kadar Türkiyede ise 1.3 milyon araç olduğu düşünülürse hava kirliliğinin büyüklüğü gözler önüne gelmektedir. Bununla birlikte piyasada üretilen yeni araçların düşük emisyona sahip olması ile otomotiv şirketleri, araçların ürettiği zararlı gazların azaltılması için çalışmalarına devam etmektedir.

 Yakıtın silindirlerde yanarak oluşturduğu gazların salınımı benzinli araçlarda dizele göre daha farklıdır. Dizel araçlarda benzinlilerden farklı olarak partiküllerde oluşabilir. Bu maddeler dışarıdan gözle görülebilir.

Egzoz Emisyonunu Düşürmek İçin Ne Yapılır?

Araçların atık olarak çıkardığı egzoz değerinin çevreye en az şekilde zarar vermesini sağlamak için bazı ek parçalara ihtiyaç vardır. Bu parçalar egzoza eklenir ve zararlı atıkların doğaya minimum zararla atılmalarını sağlar. Katalitik Konvertör gibi parçalar çıkarılan zararlı gazın en iyi şekilde emilimini sağlayarak daha düşük değerli zararlı gazlara dönüştürür.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri