Rot Başı Değişimi

Rot başı nedir?

 Rot başı sayesinde direksiyon yönünü tekerleklere aktarmayı sağlayan parçadır. Rot başı vidalarla rol kollarının uç kısmına entegre edilir. Direksiyondan gelen hareket akışı oradan direksiyon kutusuna ve daha sonra rot kollarına ve tekerleklere doğru iletilir. Rot başının şekli direksiyon kutusundan gelen yönlendirmelere tam olarak tepki verebilecek bir tasarıma sahiptir. Aracınızın ilk günden sonra güne kadar direksiyon verimliliğini en iyi şekilde yakalaması için rot başı önemlidir. Bu sayede zaman geçse dahil herhangi bir çatlama kırılma ya da arıza oluşmadıkça ilk günkü gibi verim alınabilir.

Rot başı fiyatları

 Rot başı fiyatları diğer bir çok parçada olduğu gibi araçların markası ve tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Piyasada bulunan ortalama rot başı fiyatları taleplerin dışında stoklarla alakalı bir durumdur. Yine de bu cevap yeterli değilse Antalya Döşemealtı Otopratik adresimize başvurabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Rot başı arızası nasıl anlaşılır?

 Rot başında görülen klasik sorunlardan bir tanesi rot başının küre şeklindeki bağlantı başlığıdır. Zaman içerisinde bu başlık aşınmaya başlar ve bulunduğu alanda boşluk oluşturmaya başlar. Araç sürücülerinin bu durumu fark etmesi için öncelikle direksiyonu sağ ve sol tarafa çevirdiklerinde fark edebilecekleri boşlukları görmeleridir. Direksiyonda fark edeceğiniz bu boşluk direksiyonun farklı bir parçasından kaynaklı da olabilir. Boşluğun gittikçe artmasını aracınızı kullanmaya devam ederek anlayabilirsiniz.

Rot başı tamiri yapılır mı?

Rot başı da araçların bazı parçaları gibi tamiri yani bakımı önerilmez. Arıza verdikten sonra sıfır bir parça ile değiştirilmesi daha uygun olur. Direksiyon sisteminin ilk günkü gibi çalışması ve yol boyunca sorunsuz bir şekilde ilerlemeniz için yeni bir rot başı takılması gereklidir. Rot başı tamiri için bakıma gittiğiniz zaman yapacakları uygulama kalıcı bir çözüm olmayacağı için tekrar geri gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Rot başı bozuk olursa ne olur?

Arızalı rot başı ile yola devam etmek aracınızın diğer parçalarının aşınması, zedelenmesi ya da zarar görmesi gibi durumların ortaya çıkması demektir. Aracınızın sağlam olan parçalarını sadece rot başı yüzünden değiştirmek zorunda kalabilir daha büyük maddi problemler yaşayabilirsiniz. Antalya Döşemealtı Otopratik servisine gelerek aracınızın bakımlarını yaptırabilir ve daha sağlıklı ve güvenli bir sürüşe sahip olabilirsiniz.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri