Fren Disk Değişimi

Fren Diski Nedir?

Fren diskleri araçların fren sisteminde bulunan aracın yavaşlama sisteminde fren balatasının sürtünmesi ile hızın azalmasını sağlayan parçadır. Fren diskleri zaman içerisinde fren balatasının sürtünmesi ile yıpranabilir ve işlevini kaybedebilir. Bu yüzden fren diskini belirli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir.

Frene basıldıktan sonra oluşan basınç ile fren balataları sıkıştırılır ve fren diskine doğru ittirir. Mekanizma bu şekilde aracın yavaşlamasını sağlayan sistemi oluşturlar.  Fren disk değişimi aracın kullanımına ve kullanım zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu yüzden net olarak bir süre vermek ve ne zaman değiştirilebileceğini söylemek yanlış olabilir. Bu konu ile alakalı olarak 30.000 kilometre ve 50.000 kilometre arasında sık sık kontrollerinin yapılması önemli bir konudur.

Fren Diski Seçimi

Araçlar için yüksek performans her zaman önem arz eder. Her parçanın görevi farklıdır ancak hepsi birbiri ile etkileşim halindedir. Doğru fren diskini seçmek için avantajlarını gözlemleyebilir ve ona göre çalışmalar yapmalısınız. Delikli ve oluklu fren disklerinin farkını ve hangilerinin avantajlı olduğunu yazımızda aktaracağız.

Bu iki diskinde genel özellikleri birbirine benzemektedir. Bir diskin diğerinden farkı sadece kaliteli parçaların seçimi ile alakalı olabilir. Yağmurlu havalarda alınan yüksek performans ile ya da yol tutuşu sırasında freninizde fark ettiğiniz performans değişimleri bir miktar sizin kullanımınıza bağlı olacaktır. Aynı zamanda oluklu disklerde delikli disklerde kendi içinde farklılaşabilmektedir.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ Fren Diski Bakımı

Fren diski değişimi ya da bakımı yapacağınız zaman öncelikle sorunun ne olduğunu tespit etmelisiniz. Diskin zedelenmesi sadece fren ile alakalı olmayabilir. Bu yüzden bakım ya da değişim yapılmadan önce sorunu tam olarak tespit edin aksi halde yenilediğiniz Fren diski tekrar arıza verir ve yaptırmış olduğunuz işlemler yüzünden hem zaman hem de para kaybetmiş olursunuz.

Aracınızda birden farklı sorun oluşmuş olabilir ve bu durum direkt olarak fren diskini etkiliyor olabilir. Bunun tespitini doğru bir şekilde yapabilmek için profesyonel hizmet almakta yarar vardır. Frenleme sisteminde aksaklık ya da arızanın doğru tespit edilmesi için Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri