Benzin Filtresi Değişimi

Yakıt (Benzin) Filtresi Nedir Görevi Nelerdir?

Yakıtın sağlıklı bir şekilde aktarılması ve motorun düzgün çalışması için yakıt filtresi oldukça önemli bir parçadır. Yakıtınızın motora temiz bir şekilde aktarılması için kir , toz , parçacıklardan arındıran bir sistemdir.
Yeni nesil araçlar eskilere göre daha farklı bir şekilde doğrudan enjeksiyonlu yakıt modelini kullanmaktadırlar. Bunlarda yakıtın temiz bir şekilde iletilememesi durumu yüzünden yakıt tam olarak temizlenmeden geçiş yapmaktadır. Yakıt filtresi düzenli kontrol yapılan aracınızda teknik servis tarafından uygun görülürse değiştirilmelidir.

Enjeksiyonlu araçlarda kullanılan filtreler minik partikülleri süzebilmek için tasarlanmıştır. Oldukça hassas bir yakıt süzme tekniğine sahip bu parçaların filtreleri de bulunmaktadır. Birbirinden farklı yağ filtre tipleri içerisinde kağıt elemanlı olandır ve bununla birlikte kullanılan keçe, metal , bez ve pamuk elyaflı olan türlerdir.

Yakıt Filtresi Nerededir?

Yakıt filtresi benzinli araçlarda arkada yakıt deposunda ya da yakınında bulunurken bazı araçlarda ön camın altında ki motor bölümündedir. Karbürütör benzinli araçlarda benzini hava ile karıştırıp yakıtın yanması gereken noktaya gönderir. Bu araçlarda ise benzin filtresi karbürütöre giden benzin hortumunda bulunur. İçten yanmalı araç olan dizellerde motor filtresi genelde kaputun altında bulunan motor bölgesindedir.

Yakıt Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken benzin filtresi değişiminde yangın tehlikelerine karşı oldukça dikkatli olmalısınız. Yakıtın açık olduğu alanda hiçbir şekilde sıcaklık, lamba , sigara, ateş , kıvılcım ve benzeri bir şeyin oluşmaması gerekir. Bu durumları göz ardı ederseniz bir anda yakıtın alev almasına sebebiyet verebilirsiniz. Hortum sökümü sırasında hortumda bir kısım yakıt kalmış olabilir bunun basınç sebebiyle püskürmemesine dikkat etmelisiniz. Yakıt pompasının sigortasını çıkararak basıncı azaltabilirsiniz. Bağlantıların filtre üzerinde bulunan ok işaretleri ile yönleri dikkate alınmalı ve en uygun şekilde yapılmalıdır. Hortumlarda bulunan kelepçeler uygun kilitleme aletleri ile en doğru şekilde sökülüp takılmalıdır. Herhangi bir şekilde yakıt kaçağı olup olmadığı kontrol edilmeli ve hortumun kelepçelerinin de uygun olup olmadığı kontrol edilip değiştirilmesi önerilir.

Benzinli Araçlarda Benzin Filtresi Ne Zaman Değişir ?

Aracın periyodik bakım planında otomotiv firmaları tarafından verilen tarihlere uyulması gerekir. Onun dışında 25 bin kilometre ile 35 bin kilometre arasında değişim yapılabilir.

 

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri