Süspansiyon

Süspansiyon Nedir?

Yolda ilerlerken tümseklere ve çukurlara denk gelmeniz halinde araç ve içindekilerin en az şekilde etkilenmelerini sağlayacak olan sisteme süspansiyon denir. Süspansiyon sistemi aracınızın sürekli olarak yol tutuşunu en konforlu şekilde devam ettirmesi için tekerleklerin yer ile bağlantıda kalmasını sağlar.

Süspansiyon ve bağlantılı parçalar aracınızın yüksek titreşim yüzünden zarar görmesini ya da yolcuların aşırı sallantılı bir yolculuk yaşamaması için önemli bir parçadır.

Aracınız yol boyunca bir çok durumdan etkilenebilir ve bu durum zaman içerisinde aracınızın parçaları arasında bağlantı sorunları oluşturabilir. Bu durumlar ilerledikçe aracınızın performansında düşüş ya da daha farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Süspansiyon sistemleri araçlarınızın yol üzerinde giderken yolcuların maksimum seviyede konforlu bir yol keyfi yaşamalarını sağlamaktadır.

Süspansiyon Neden Önemlidir?

Süspansiyon aracınızın tekerler ile gövde arasında kalan bağlantı noktasında bulunur. Yolun dengesizliklerine karşılık olarak aracın dengesini sağlamaya çalışır ve daha konforlu bir şekilde ilerlemeye olanak tanır. Süspansiyon sistemleri lastiklerin yol ile temasının kesilmeden devam etmesini sağlayan bir mekanizmadır. Zorlu yol koşullarında ani frenleme ya da hızlanma gibi durumlarda göz önünde bulundurulunca süspansiyonun görevi daha net bir şekilde görülür. Yani aracınızın gittiği yolun dengesizliği ya da kullanış biçiminizle de alakalı olarak araç içindeki sarsıntıları en aza indirmek, aracın güvenliğini sağlamak, aracın uzun zaman dilimindeki dayanıklılığını arttırmak gibi görevleri üstlenmektedir.

Süspansiyonda en kritik parça yayların kendisidir. Aracın hareketlerini daha minimal seviyede tepkilerle elde etmesini ve yol boyunca bu tepki kuvvetini dengelemeyi sağlar. Aracınızın tipine göre kullanacağınız yaylar değişiklikte gösterebilir. Yay çeşitleri arasında yaprak, sarmal, burulma çubuklu veya havalı süspansiyon gibi tipler yer almaktadır. Amortisörler, aracınızın keskin virajlarda yere oturmasını ve dengeli bir şekilde gitmesini sağlayan stabilizatörler ile gerçekleştirir. 

Süspansiyon Sistemi Fiyatları

Süspansiyon sistemlerinde kullanılan yay çeşitleri gibi aracın markasında da fiyatlarda farklılık oluşturabilir. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak süspansiyon sistemlerinizi servisimizin yetkin çalışanları tarafından en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Takılacak olan süspansiyonun aracınızda en iyi şekilde uzun süre boyunca sağlıklı bir yolculuk sunmasını sağlıyoruz. Yollarda aracınızın sizleri güvenle taşıyacağı şekilde onarımlar yapıyor ve hizmetler veriyoruz.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri