V Kayışı Değişimi

V Kayışı Nedir?

Motorlu taşıtlarda hareketin aktarımının sağlanması için zincir, kayış ve dişli gibi parçaların kullanılması gerekir. Her parça farklı bir gücü motor içinde diğer parçalara aktarır. V kayışı da bu parçalardan bir tanesidir. Aynı zamanda alternatör kayışı olarak da belirtilmektedir.

V kayışı motordan elde ettiği enerji ile hidrolik direksiyon pompası, klima kompresörü ve soğutma fanı gibi parçalara ileten bir parçadır. Şekil olarak da motor üzerinde iken V gibi olduğu için ismini buradan almıştır.

V Kayışı Ne İşe Yarar?

Motor tarafından üretilen güç V kayışı sayesinde diğer parçalara aktarılır. Şekil olarak diğer kayışlarla benzerlik gösterse de verim konusunda diğerlerine göre daha iyidir. Parçalar arasında daha uyumlu ve oturmuş bir şekilde duran V kayışı kayma ya da hizalama sorunları oluşturmadan çalışır.  Kauçuk maddeden üretilen bu parça zincirlerin aksine yağ ya da bakım gibi sorunlar içermez. Kauçuk maddesi dahilinde içerisinde güçlendirici liflerde bulunmaktadır.  Kayışın aldığı yükü kaldırabilmesi için ek olarak polyester içeren yük taşıyıcı gerdirme maddelerine de sahiptir.

V Kayışı Neden Bozulur?

V kayışları oldukça sağlam bir şekilde kauçuk maddesinden yapılmaktadır. Belirli bir değişim süresi ya da sınırı bulunmamaktadır. Belirli aralıklarla yaptırdığınız genel bakımlar sırasında V kayışı da kontrol edilir ve aşınma durumuna göre değiştirilip değiştirilmemesine karar verilir. V kayışının erken aşınmasına neden olan temel faktörler arasında su, kirlilik, aşırı sıcaklık ve yağ sorunu oluşturmaktadır.

Ayrıca kayışta aşırı yük binme durumu ya da zaman içerisinde yıpranma gibi sebeplerden ötürü içinde yer alan gerdirme maddelerinin parçalanmasına sebebiyet verebilir. İçinde bulunan maddelerin zaman içerisinde etkisini yitirmesi sebebiyle taşınan yükün kapasitesi düşebilir. Bu durumdan kısa sonra kayış kopması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

V Kayışı Koparsa Ne Olur?

V kayışının kopması dahilinde aracınızı hareket ettiremezsiniz.  Su pompasının çalışmaması gibi bir durumda aracınızın motoru aşırı sıcaklıktan hararet yapabilir ve çalışamaz duruma gelebilir.

V kayışının kontrolü sırasında çatlaklar oluşuyor ve ses geliyorsa kayışın kopmasını beklemeden değiştirmeniz mantıklı olacaktır. Antalya Döşemealtı Otopratik ile aracınızın V kayışını güvenli bir şekilde değiştirebilir ve hızlı bir biçimde yola geri dönebilir sağlıklı bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri