Amortisör Değişimi

Amortisör nedir? 

Aracın tekerleklerinin hareketini kontrol eden süspansiyon sistemi olan amortisörler yollarda sarsıntıyı en aza indirmeye yardımcı olur. Yaylarla birlikte çalışarak, aracın sarsıntısını emerek daha konforlu ve rahat bir sürüş sağlar. Aynı zamanda, aracın tekerleklerinin yeri daha iyi tutmasını sağlayarak güvenliği artırır ve aracın yolda daha dengeli ve güçlü bir şekilde ilerlemesini sağlar.

 Amortisörün görevi nedir? 

Amortisörler, aracın süspansiyon sistemi ve yaylarının hareketini kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda lastiklerinizi de zeminle temas halinde tutarak, sürüş güvenliğini arttırır. Aracınızın hareket halindeyken veya dururken, lastiklerin zeminle temas etmesi yol güvenliğiniz açısından oldukça önemli bir konudur. Lastiklerin yer ile temasının azalması demek yol tutuşunuzun ve kontrolünüzün daha da zorlaşması anlamına gelmektedir. Bu sebeple aracınızın amortisörlerinizin işlevini en iyi şekilde yerine getirmesi gerekir. Aksi halde kaza riskinizi arttıracak durumlarla karşılaşır ve yol sırasında güvenlik problemleri yaşayabilirsiniz.

Kaza ya da arızalar dışında herhangi bir durum oluşmadıkça amortisörler 50 bin ile 75 bin kilometre arasında kullanılabilir. Şayet bir sorun oluşur aracınızda bunu hissederseniz idare etmesini beklememeli ve hızlı bir şekilde bakım onarım için hizmet almalısınız.

Amortisörlerde Görevin Detayları

Amortisörler aracınızın süspansiyon sistemindeki hareketini dengeleyerek lastiklerin yere temasını sağlar ve sürüş güvenliğini artırır. Aynı zamanda yolculuk sırasında sarsıntıları azaltarak daha rahat bir sürüş sağlarlar. Teknik açıdan karmaşık olabilen bir yapıları olsa da, aslında amortisörlerin işlevi oldukça basittir ve aracınızın konforlu ve güvenli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

Amortisörler aracınızın hareket halinde iken yol tutuşunu dengelemesi, sarsıntı ve araca zarar verecek bağlantı sorunlarının engellenmesi açısından önemli bir parçadır. Aynı zamanda aracınızın yeri çok iyi tutması sayesinde güvenli bir sürüşe sahip olursunuz. Aracınızla yerin tek teması hareket halinde iken ya da dururken tekerlekler sayesinde gerçekleşir. Bir lastiğin yer ile temasının kesilmesi veya azalması, aracınızın farklı yönlere hareketlenmesi , kontrol kaybı, frenleme kabiliyetini ve sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle, amortisörlerin aracınızda sağlam bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Lastiklerinizin yere sağlam bir şekilde tutulduğunu ve aracınızın her zaman güvenli bir şekilde hareket ettiğini sürüş sırasında rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri