Hava Filtresi Değişimi

Hava Filtresi Değişimi

Araçlarınızın hava filtreleri motorun en önemli parçalarından biridir. Hava filtresi ile ilgili fiyat bilgisi ya da genel bir bilgi almak isterseniz Antalya Döşemealtı otopratiğe gelebilir hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Motor Hava Filtresi Nedir?

Motorunuzun çalışması ile birlikte silindirinize çekilen hava sayısız partikül barındırır. Bu partiküllerin motorun işlevini kaybetmesine engel olmak için hava filtresi bunları süzer ve motorunuza temiz bir havanın girmesini sağlar. Hava filtreleri bir süre sonra işlevini yitirmeye başlayabilir. Bu yüzden belirli aralıklar kontrollerini yapmalı ve değiştirmelisiniz. Hava filtresinin ana maddesi kağıttır ve bu kağıt parçası çok küçük boyutlardaki zararlı hava partiküllerini engelleyerek süzebilir.

Nerede Bulunur?

Araçların marka ve modellerine göre değişiklik gösterebilen hava filtresi yeri kaputun altında ya da emme manifoldu girişinde bulunur. Bazı araçlarda profesyonel yardım olamadan bulamayabilirsiniz. Yine de aracın otomotiv üreticileri tarafından girilmiş olan kılavuzlarında inceleyebilirsiniz.

Hava Filtresi Değişim Süresi

Hava filtrelerinin değişim süreleri araç üreticileri tarafından hazırlanan kılavuzlarda net bir şekilde verilmektedir. Yine de 10.000 ile 20.000 kilometre arasında değişen süreçlerde hava filtresi değişimi yapabilirsiniz. Yukarıda belirtilen süreçlerden önce ise bakımı yapılmak amaçlı temizliği yapılabilir. Bu temizlik içinse süpürge ya da hava basıncı olan bir alet ile toz kalıpları ya da parçaları temizlenir.

Aracınızdan en iyi verimi almak için kullandığınız parçaların kaliteli olması gerekir bununla birlikte parçaların genel bakımları da önemli bir konudur. Aracınızın motoruna giren havanın temiz olması için araç hava filtresi bakımı sürekli olarak yapılabilir.

Antalya Döşemealtı otopratik olarak araçlarınızın hava filtrelerini hızlı bir şekilde değiştirip araç motorunuzun daha sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabiliriz. Hava akışını sağlayan bölüm hava borusudur. Hava filtresi ve ek parçaları belirli dönemler içerisinde kontrol edebilir ve temizlenebilir. Bu sayede daha sağlıklı bir sürüş deneyimine sahip olabilirsiniz.

Araç hava filtresi genel olarak 10.000 kilometre sınırına geldiği zaman değiştirilmesi tavsiye edilir. Ancak kullanım sıklığı ve kullanılan bölgedeki hava kirliliği bu süreyi daha erken bir zaman dilimine yaklaştırabilir. Motorunuzun temiz ve sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyunca çalışması için hava filtreniz önemlidir.

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri