Supap Değişimi

Supap Nedir?

Motorun üst bölümünde bulunan ve piston ile hava ve yakıt giriş çıkışlarını entegre bir şekilde gerçekleştiren sistemin doğru zamanda girişlerini sağlayan parçalarına supap denir. Yandıktan sonra atığa dönüşen gazların çıkışını da sağlamaktadır. Kısaca supaplar hava ve yakıt karışımını yanma odasında doğru zamanlama ile giriş çıkışlarını ayarlayan parçalardır.

Supap Neden Arıza Verir?

Supapların arızalanmasında bir çok neden gösterilebilir. Supaplarda bulunan lastiğin erimesi ya da belirli bir zamandan sonra supap hareketlerinde zamanının dışında hareketlilik supap ayarını bozar. Genel olarak supap değişimlerinin ana sebebi supap lastiklerinin erimesi olarak belirtilmektedir. İkinci el araçlar genel olarak 25.000 kilometre ile 50.000 kilometre arasında değişen bakım süreçleri de bilinmektedir.

Supap sorunu olduğunu aracınızın giderlerinde yakıtın artışını gördüğünüz an ihtimal olarak düşünmelisiniz. Çıkardığı seslerin farklılaşması da supap sorunu olarak anlaşılabilir. Daha doğru bir tespit için Antalya Döşemealtı Otopratik oto servislerimize gelebilir ve destek alabilirsiniz.

Supap arızasında motorun içinde iki metal parçanın çarpışma sesini duyabilirsiniz. Motor çekiş gücünde hızlı bir düşüş ve performansta azalma ile supaplarda sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Bir önceki dönemlere göre yakıt masrafınız hızlı bir şekilde arttıysa kesinlikler supap kontrolü yaptırmalı ve bakımını tamamlamalısınız. Aracınızın kalkışında yaşanan yavaşlık ve zorlanmalar supap sorunu olarak nitelendirilebilir. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak aracınızın supap sorununu güvenli bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz.

Supap Değişim Ayarlamalarının Performansa etkisi

Supap değişimi oldukça ciddi bir şekilde işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yaşadığınız arıza ilerleyen zamanlarda tekrar karşınıza çıkabilir. Motor performansınızın supap tan etkilendiğini düşünüyorsanız hızlı bir şekilde alanında yetkin kişiler tarafından müdahale edilmesi gerektiğini de bilmelisiniz. Motorun performans konusunda maksimum seviyede verimlilik sağlamasını istiyorsanız supapların doğru bir şekilde çalıştığından kesinlikle emin olmalısınız. Doğru çalışan supaplar zamanlamayı en iyi şekilde ayarlar ve yakıttan en iyi şekilde fayda sağlamanıza olanak tanır. Supapların bakımlar sırasında kontrol edilebilmesi motorunuz için her zaman yüksek performans demektir. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere bu konuda en iyi şekilde yardımcı olmak için hazırız.

 

Otopratik Jant / Lastik Hizmeti