Hava Kontrolü

Lastik Basıncı Nedir?

Araçların yollarda en iyi performanslarını yansıtmaları lastiklerin ne kadar yollara uyumlu ya da kaliteli olmasıyla alakalıdır. Lastik basıncı lastiğin sahip olduğu havanın ölçülerek görülebilen bir basınç değeridir. Lastik basınç değerleri her araca ve tekerleğe göre farklılık gösterir. Otomotiv firmaları ürettikleri araçların lastiklerini aracın kapasitesine göre ayarlar ve lastiklerde de her araçta bulunan basınç değeri uygulanmaz. Bu yüzden lastik basınç değeri ayarlanırken doğru bir şekilde kontrol edilmeli ve aynı seviyede tutulmalıdır. Lastik hava ve basınç değerlerinin doğru bir şekilde ayarlanması fren mesafesi ve yol tutuşu gibi bir çok konu üzerine sizlere fayda sağlayacaktır.

Lastik Hava Kontrolü Neden Önemlidir?

Lastiğinizin havasının az olması demek motorun performansını yansıtamaması demektir. Düşük lastik havası yüzünden yollarda lastiğe yük dengesizlik yüzünden daha da artar ve aşınma oranı daha da yükselir. Bu yüzden lastiğinizin ömrü daha kısa olur. Lastik havasındaki düşüklük sürüş sırasında sizi tehlikeye sokabilir. Doğru bir şekilde kontrolünü sağlamalı ve yola koyulmadan önce bu sorunu halletmelisiniz. Aksi halde ani bir kontrol kaybı yüzünden kaza riski yaşayabilir ve kendiniz dışında insanları da kazaya sürükleyebilirsiniz. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere en doğru şekilde hava basınç ve doluluk kontrollerini yapabilmekteyiz. Kontroller doğrultusunda aracınızın ihtiyacı olan havayı doğru basınç seviyesine gelecek şekilde ayarlayabilir ve size yardımcı olabiliriz.

Lastik basınç ve hava kontrollerinin en doğru şekilde yapılabilmesi için aracınızın bir süre beklemesi ve lastiğin içindeki havasının soğuması gerekir. Aksi halde aracınızın lastik basınç değerleri yüksek görünebilir ve tekrar ayarlanırken yanlış bir işlem yapılabilir.

Lastik Hava ve Basınç Yardımı İçin Otopratik

Bu yüzden lastik basınç ölçümü e hava doldurma işlemlerinde bilgi sahibi değilseniz bu işi profesyonel bir oto servis olan Antalya Döşemealtı Otopratik aracılığı ile en doğru şekilde tamamlayabilirsiniz. Lastiklerinizi rutin olarak her araca bindiğiniz zaman kontrol etmeniz gerekir. Bunun dışında lastik basınç değerini de en az 15 günde bir defa kontrol ettirmek hem yollarda sorun yaşamanıza engel olacaktır hem de lastiğinizin daha uzun süreler kullanılması adına faydalı bir adım olacaktır.

 

Otopratik Jant / Lastik Hizmeti