Rotasyon

Lastik Rotasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Lastik rotasyonu sayesinde aracınız yere daha dengeli ve düz bir şekilde basabilir. Bilinen bir durum olarak ön lastiklerin arka lastiklere oranla aşınma süreleri daha kısadır. Aşınma oranları lastik rotasyonunun doğru bir şekilde yapılıp yapılmamasına bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Lastik rotasyonunda araç lastiklerinin aşınma seviyelerini dengelemek amaçlanır. Bu yüzden öndeki lastiklerin bulunduğu yerin arkasına ve diğer lastiğinde aynı şekilde yer değiştirmesi sağlanır.

Asimetrik Lastik Rotasyonu Nasıl Yapılır?

Simetrik ve asimetrik lastiklerde birbirinden farklı olarak yol tutuşunu etkileyen dişler mevcuttur. Simetrik lastiklerde bu bütün lastiklerde aynıdır ve her hangi bir lastik ile değişiminde sorun teşkil etmez. Ancak asimetrik lastiklerde sırtlarındaki dişlerin yönleri ve yapıları birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendisine uygun olan lastik ile yerinin değiştirilmesi gerekir.

Yönlü Lastik Rotasyonu Nedir?

Yönlü lastikler yağmurlu havalarda çok daha iyi yol tutuşu sağlayabilir bu yüzden rotasyon bakımında bu lastiğin montaj yönünü bilmek önemlidir. Bu durumu dikkate alarak yapabilirseniz doğru bir işlem yapmış olur yollarda güvenle devam edebilirsiniz.

Lastik Rotasyonu Nasıl Yapılır?

Araçların her biri farklı sitemlerle farklı şekilde çalışabilir. Bu otomotiv sektöründe fark yaratmak isteyen firmaların tercihleri sebebiyle oluşur. Her araç için yapılacak olan lastik rotasyonu da bir değildir. Aracınız için en doğru bilgileri aracın marka ve modeli kontrol edilerek yapılır. Lastik rotasyonu yapılacak aracın yol üzerindeki dönüş kabiliyetini korumak için doğru lastiklerin bir biri ile değiştirilmesi önemlidir.

Lastik Rotasyonu İçin Doğru Zamanı Nasıl Bilebilirim?

Lastik rotasyonlarında araçlarınızın performansının arttırılması hedeflenir. Önerilen rotasyon şekli ise yılda 2 defadır. Lastiklerinizin eşit bir şekilde aşınması ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için ortalama olarak 10.000 kilometre de bir değişim yapılmalıdır. Bu sayede bütün lastiklerinizin aşınma durumları dengeye oturtularak eşit şekilde olması sağlanır. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere Lastik rotasyonu konusunda alanında uzman çalışma arkadaşlarımızla yardımcı olabiliriz. Oto servis hizmetlerimiz dahilinde bulunan lastik rotasyonu konusunda alanında uzman ve yetenekli ustalar araçlarınızın güvenle daha uzun yolculuklar yapabilmesi için en kaliteli hizmeti sunmaktadır.

Otopratik Jant / Lastik Hizmeti