Rot Ayarı

Rot Ayarı

Rot ayarlaması yapılırken aynı anda balans ayarlaması da yapılmaktadır. Aslında bu ayarlamanın tam adı rot balans ayarı olarak bilinir. Bu ayarlamaların asıl amacı tekerleklerin doğru hizada olmasının sağlanması ve oluşmuş olan dengesiz ağırlık dağılımlarının dengeye oturtulmasıdır.

Rot Ayarı Nedir?

Rot bağlantı çubuğu olarak da bilinen rot direksiyondan gelen mafsalın rot başına kadar giderek bağlanmasıdır. Rot ayarının yapılması ise araçlar yol üzerinde bulunan çukurlar ve tümseklere çarpmalar sonucunda oluşan dengesizliklerin giderilmesi amaçlanır. Rot ayarı sayesinde aracınızın daha güvenli bir sürüşe sahip olması amaçlanır. Rot ayarında lastiklerin aşınmasını engellemek ve süspansiyonlar üzerinde oluşan gerilimi en aza indirmesi amaçlanır.

Rot Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Yolda ilerlerken araç sizin isteğiniz dışında sağa ve sola doğru çekme yaparsa rot ayarlarının yapılması gerekecektir. Normal şartlarda direksiyonda titreşimsiz bir şekilde aracı kullanırsınız. Ancak Rot ayarlarında oluşan problem dahilinde direksiyonda sürekli olarak bir titreşim hissedebilirsiniz. Bu durum rot ayarındaki bozulmadan kaynaklıdır. Aynı zamanda bozuk rot ayarı ile yolda devam etmeye çalışırsanız aracınızın tekerlekleri çok hızlı bir şekilde aşınmaya başlar ve kaza yapma riskiniz artar. Lastiklerinizi günlük olarak rutin bir şekilde kontrol etmelisiniz. Bu kontroller dahilinde dengesiz bir şekilde aşınmalar görürseniz rot ayarında sorun olduğunu anlamalı ve hızlı bir şekilde müdahalede bulunmalısınız. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak araçlarınızın rot ayarlarını güvenilir bir şekilde yapıyor ve yollarda sağlıklı bir şekilde seyahat etmenizi sağlıyoruz.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarlaması yapılırken ekipmanlar ve yazılımlar en güncel hali ile kullanılmaktadır. Bu işlemlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesi için aracınız profesyonel bir şekilde rot ayar makinelerine bağlanarak doğru açılar ve genişliklerin ayarlaması yapılır. Dışarıdan kontroller sağlandığı zaman lastiklerin içeri doğru dönük olmaması gerekir. Böyle bir durum varsa bu da ayarlamalar yapılarak halledilir. Ayrıca arka akslar kontrol edildiğinde aracınızın tekerleri ile aynı düzlemde olmalıdır. Aksi halde merkez çizgisinin dışına çıkmış olan teker yönleri sorun yaratır. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere en doğru rot ayarlama sistemlerini kullanarak yardımcı olabiliriz.

 

Rot başı nedir?

 Rot başı sayesinde direksiyon yönünü tekerleklere aktarmayı sağlayan parçadır. Rot başı vidalarla rol kollarının uç kısmına entegre edilir. Direksiyondan gelen hareket akışı oradan direksiyon kutusuna ve daha sonra rot kollarına ve tekerleklere doğru iletilir.

Rot başının şekli direksiyon kutusundan gelen yönlendirmelere tam olarak tepki verebilecek bir tasarıma sahiptir. Aracınızın ilk günden sonra güne kadar direksiyon verimliliğini en iyi şekilde yakalaması için rot başı önemlidir. Bu sayede zaman geçse dahil herhangi bir çatlama kırılma ya da arıza oluşmadıkça ilk günkü gibi verim alınabilir.

Rot başı fiyatları

 Rot başı fiyatları diğer bir çok parçada olduğu gibi araçların markası ve tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Piyasada bulunan ortalama rot başı fiyatları taleplerin dışında stoklarla alakalı bir durumdur. Yine de bu cevap yeterli değilse Antalya Döşemealtı Otopratik adresimize başvurabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Rot başı arızası nasıl anlaşılır?

 Rot başında görülen klasik sorunlardan bir tanesi rot başının küre şeklindeki bağlantı başlığıdır. Zaman içerisinde bu başlık aşınmaya başlar ve bulunduğu alanda boşluk oluşturmaya başlar. Araç sürücülerinin bu durumu fark etmesi için öncelikle direksiyonu sağ ve sol tarafa çevirdiklerinde fark edebilecekleri boşlukları görmeleridir. Direksiyonda fark edeceğiniz bu boşluk direksiyonun farklı bir parçasından kaynaklı da olabilir. Boşluğun gittikçe artmasını aracınızı kullanmaya devam ederek anlayabilirsiniz.

Rot başı tamiri yapılır mı?

Rot başı da araçların bazı parçaları gibi tamiri yani bakımı önerilmez. Arıza verdikten sonra sıfır bir parça ile değiştirilmesi daha uygun olur. Direksiyon sisteminin ilk günkü gibi çalışması ve yol boyunca sorunsuz bir şekilde ilerlemeniz için yeni bir rot başı takılması gereklidir. Rot başı tamiri için bakıma gittiğiniz zaman yapacakları uygulama kalıcı bir çözüm olmayacağı için tekrar geri gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Rot başı bozuk olursa ne olur?

Arızalı rot başı ile yola devam etmek aracınızın diğer parçalarının aşınması, zedelenmesi ya da zarar görmesi gibi durumların ortaya çıkması demektir. Aracınızın sağlam olan parçalarını sadece rot başı yüzünden değiştirmek zorunda kalabilir daha büyük maddi problemler yaşayabilirsiniz. Antalya Döşemealtı Otopratik servisine gelerek aracınızın bakımlarını yaptırabilir ve daha sağlıklı ve güvenli bir sürüşe sahip olabilirsiniz.

 

 

Otopratik Jant / Lastik Hizmeti