Balans Ayarı

Balans Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Balans ayarı değişiminin amacı tekerlekleriniz üzerinde oluşan ağırlığın dengeli bir şekilde dağılımını sağlamaktır. Bu yüzden yol boyunca hareket kabiliyetiniz stabil ve normal şekilde ilerleyebilir ve güvenli yolculuk edersiniz. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak aracınızın talepleriniz doğrultusunda her türlü bakım ve onarımları uzman oto servis ekiplerimizle birlikte yapmaktayız.

Yolların çok fazla girintili çıkıntılı olması sebebiyle aracınızı kullanırken titreşim ve sarsıntılar hissedebilirsiniz. Bunun engellenmesi için balans ayarı yapılmaktadır. Bu sayede aracınızda istenmeyen sarsıntılar ve titreşimler engellenir.

Balans Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Balans ayarında oluşan sorunlar aracınızın genel kontrol kabiliyetini direkt olarak etkileyeceği için farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Direksiyonda hissettiğiniz titreşimler balans ayarındaki arızadan kaynaklı olabilir. Lastiklerin zaman içerisinde aşınması ile bu titreşim aracın neredeyse her yerinde hissedilebilecek seviyeye gelebilir.  Direksiyonu kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız ve sağ ya da sola dönüş alırken istediğiniz kadar hızlı dönmediğini düşünüyorsanız benzer sebeplerden dolayı bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Direksiyon hızlı reaksiyon vermezse kolay bir şekilde dönüş alamaz ve yol tutuşu konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Aracınızda oluşan her arıza direnç artacağı için direkt olarak yakıta yansır. Yakıt giderlerinde gözle görülen artışın mutlaka bir sebebi olmalıdır. Bunun tespiti için aracınızı Antalya Döşemealtı Otopratik servisimize getirebilir ve hızlı bir şekilde bakım , onarım ya da test işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bu sayede aracınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir ve sağlıklı bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Balans ayarının yapılmasında bir başka faydalı durum ise lastiklerinizin aşınmasını geciktirir. Aksi halde dengesiz bir şekilde hareket eden lastikler yüksek hızda çok hızlı aşınabilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Rutin olarak lastiklerinizin kontrolünü yaparsanız bir aşınma olup olmadığını görebilir ve balans ayarlarında sorun olup olmadığını çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu sayede Balans ayarlarına hızlı bir şekilde müdahale edebilir aracınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

 Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans ayarlaması tekerler çıkarılarak yapılan bir işlemdir. Belirli ölçüler alınır ve jant üzerine eklenecek ağırlığa göre düzenlenir. Balans makinesi sayesinde doğru dış ölçüler alınıyor ve dengesizlik düzeltilecek şekilde ayarlanıyor.

 

Otopratik Jant / Lastik Hizmeti