Polen Filtresi Değişimi

Polen Filtresi

Aracınızın periyodik olarak bakımlarının yapılması sırasında kontrol edilmesi gereken parçalardan biri de polen filtresidir. Polen filtresi aracın çalışması ile alakalı olarak hayati değere sahip bir parça olmasa bile aracın içinde bulunacak olan kişiler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Polen filtresi aracın içinde bulunan insanlar için havayı temizleyerek filtreler ve sağlıklı bir şekilde seyahat etmeleri sağlanır. Hastalıklardan uzak sağlıklı bir şekilde aracınızı kullanmak istiyorsanız polen filtrelerinin kontrollerini aksatmamalı ve gerekirse değişimlerini yaptırmalısınız.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtre değişimlerinde net bir zaman ya da mesafe bilgi vermek doğru olmaz. Ancak genel olarak alanında uzman kişilerin verdiği mesafe yaklaşık 10.000 kilometre ile 13.000 kilometre arasındadır. Bu süre zarfında polen filtresinin verimini yitirdiği belirtilmektedir. 10 bin kilometreyi aşan süreçlerde polen filtre değişiminin kesinlikle yapılması uygun görülmüştür. Aracın polen filtresi değişimi ile alakalı olarak değiştirilmediği takdirde havanın kalitesi bozulabilir. Polen filtresi değiştirilmezse temiz bir hava ile yolculuk yapmanız zorlaşır. Polen filtresinin tıkanması sebebiyle aracınızın içindeki hava akışı durabilir ve klimada sıkışıklık olabilir.

Karbon Filtre ile Farkı Nedir?

Araç sahipleri klimaları için polen filtresini değiştirme fikri ile karbon filtre farkını ve önemli detaylarını merak ediyorlar. İnce parçacıkların filtrelenebilmesi insanların daha temiz hava soluması açısından büyük önem taşır. Aktif karbon, hoş olmayan kokuların ve ince partiküllerin süzülmesinde kritik bir rol oynar. Bu yüzden karbon içeren filtreler daha etkili bir temizlik performansı sunarlar.  

Polen Filtresi Neden Bozulur

Araçlarda polen filtreleri bir çok sebepten dolayı bozulabilir. Bozulma sebepleri arasında en sık rastlanan neden polen filtresinin süresi dolduğu zaman ya da verimliliği azaldığı zaman bakım görmemesi ve değiştirilmemesidir. Yukarıda bahsedilen zararlı partiküller araç içerisindeki bileşenlere de hasar verebilir. Klima parçalarında bulunan bileşenleri oluşan partiküller bozabilir ve bakım yapılmayan araç klimaları bakım masrafları sizlere başlangıçta kar olarak görülse de aracınızın ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar yaratabilir. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak sizlere hem bakım hem de değişim konularında sizlere her an destek olabiliriz.

Otopratik Klima Hizmeti