Klima Gazı Dolumu

Otomobil Klima Gazı Türleri

Bir çok çeşit klima gazı türü kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Eski model araçlarda kloroflorokarbon gazı kullanılmıştır. Ancak 90 lı yıllardan sonra ozon tabakasına yüksek seviyede zarar verdiği düşünüldüğü için kullanımı durdurulmuştur. Daha sonra hidrofloro karbon gazları kullanılmıştır bu gazların ozon tabakasına zararı daha az olmasına rağmen küresel ısınma konusunda yine de yüksek seviyede zarar verme potansiyeli mevcuttu. Daha sonra Hidrofloroolifin gazları kullanılmaya başlanmıştır. Oldukça çevre dostu olduğu bilinmekle birlikte yeni araçların çoğunda kullanılmaktadır. Gazların değerleri basınç ve ısı değerlerindeki farklılıklarına göre değişim göstermektedir. Otomotiv üreticilerinin aracınız için önerdiği gazın hangisi olduğunu bilmeniz sizler için faydalı olacaktır.

Otomobil Gazı Neden Azalır?

Araç klima sistemlerinde arızaların oluşması gayet normaldir. Ancak bu arızaların uzun süreler dahilinde oluşan aksamaların bakımları sayesinde en iyi şekilde kullanımına devam etmek önemlidir. Aksi halde bakım masraflarından daha da fazla bir maddi durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Borular, contalar, hortumlar ve klimanın diğer parçaları zaman içerisinde yıpranabilir, hasar görebilir ya da çatlamalar yüzünden sızıntılar oluşabilir. Klimanızda oluşacak performans kaybını hissetmeniz dahilinde Antalya Döşemealtı Otopratik servisimize gelerek kontrol ve işlemleri hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Oluşan düşük basınç ve sıcaklıklar yüzünden doğal gazın buharlaşması gibi durumlar oluşabilir. Araç klimaları uzun süre kullanılmayan ve bakım onarım yapılmayan araçlarda gazlar zaman içerisinde buharlaşabilir. Aracınızın kliması bitmesi halinde Antalya Döşemealtı Otopratik olarak araç klimalarınızın genel bakımlarını en iyi şekilde yapmaktayız. Bakımları yapılan klimaların kontrolleri sağlanır gerekirse dolumları da yapılabilir.

Araç Klima Gazı Dolumu

Aracın dolumunun yapılması profesyonel hizmet alabileceğiniz Antalya Otopratik adresimizde yaptırmanızı öneriyoruz. Bu işlemler için bir çok farklı alet kullanılmakta ve söküm takım işlemleri profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır.

Eski gazın vakumlanarak boşaltılması ve gaz dönüşümünün sağlanması amaçlanır. Araç klima parçalarının kontrolünün sağlanması bir sızıntı varsa müdahale edilmesi önemlidir. Gaz dolum işlemi araç çalışırken yapılmalıdır. Klimanın kapasitesinin dolması ile gaz vanası kapatılır ve takılmış olan hortumun bağlantı noktası sökülür. Aracınızın sağlıklı bir şekilde gaz dolumu yapılabilmesi için Otopratik hizmetlerimizden güvenle faydalanabilirsiniz.

Otopratik Klima Hizmeti