Yağ Değişimi

Motor Yağı Değişimi?

Araçların motorlarında bulunan parçalar her zaman hareket halindedir ve sürtünme yüzünden ısı yükselmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Bu ısınmadan kaynaklı oluşacak problemlerin önüne geçmek için motor yağları kullanılmaktadır. Motor yağları araç parçalarını korumakla görevlidir ancak bir çok araç parçası ve maddesi gibi belirli bir dönemden sonra değiştirilmesi gerekir.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Motorlu taşıtlarda araçların tiplerine göre motor yağının kullanım süresi değişiklik gösterebilir. Aracınızın motor yağına ihtiyacı olup olmadığını anlamanız sizin açınızdan zor olabilir. Bu işlemleri yapacaksanız Antalya Döşemealtı Otopratik olarak Motor yağı değişim süreçlerinizde sizlere destek olmak için her zaman hazırız.

Aracınızı bir yere park ederek bir süre bekleyiniz. Bir süre geçtikten sonra aracınızın kaputunu kaldırın. Yağ çubuğunu çıkarıp uç kısmını temiz bir bez ile iyice silin. Daha sonra çubuğu tekrar yerine geri koyun ve tekrar çıkarın. Çıkardıktan sonra çubuğu yan yatırıp kontrol edin ve görmeniz gereken iki çizgi arasındaki seviyede olan yağ gayet uygundur. Ancak çubuğun ucuna doğru gidiyorsa motor yağında azalma vardır ve eklenmesi ya da değiştirilmesi gerekecektir.

Motor Yağınızı Ne Sıklıkta Kontrol Etmelisiniz?

Motor yağı kontrolleri araçların kapasitelerinde de araçların tipine göre de kullanım şekline göre de değişiklik gösterebilir. Düşük hacimli motora sahip araçlarda bu süre 6 ay da 1 kereye denk gelmektedir.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Araç motor yağı değişimleri her araçta aynı değildir. Aracınızın kullanım klavuzunu kontrol etmeniz önemlidir.  Net bir şekilde aracın hangi zaman dilimi ya da kilometrelerde motor yağı değiştirmesi gerektiğini söylemek zordur. Ancak araç motor yağları yılda en az 1 defa kesinlikle değiştirilmelidir. Yeni nesil araçlarda eski araçlara göre çok daha uzun mesafelerden sonra araç motor yağı değişimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aracınızın gösterge panellerinde motor yağı ile ilgili bir arıza görmeniz durumunda hemen değişimin yapılması gerecektir.

Motor Yağının Ömrünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Araç motor yağının bittiğini ya da sorun oluştuğunu gösterge panellerinden görebilirsiniz. Ayrıca fiziki olarak kontrol sağlayabilirsiniz. Aracınızdan sürüş esnasında takırtılar çok gelmeye başlarsa motor yağı değişim süresinin geldiğini anlayabilirsiniz.

 

Otopratik Yağ ve Sıvı Değişim Hizmeti