Dizel Araçlarda Yağ Değişimi

Motor Yağı Nedir? Neden Değiştirilmelidir?

Motor yağı araçlarınızın motor performansını sabit tutmak ve zaman içerisinde çürümesini ya da performans kaybını engellemek için motorun parçaları üzerinde kaygan bir katman oluşturur. Bu sayede motorunuzun uzun ömürlü olması ve daha az masraf ile sağlıklı bir şekilde kullanmanızı sağlar. Belirli aralıklarla bakımları yapılan araçların motor yağlarının değişimi de önemlidir.

Kaç Kilometrede Bir Dizel Araç Yağı Değişmeli?

Dizel araçlarda da diğer motorlarda olduğu gibi motor yağı oldukça değerli bir koruma kalkanı oluşturan yağ katmanıdır. Aracınızın stabil bir şekilde en iyi performansı ile çalışmasına destek olur.  Motor yağı aracınızda oluşacak olan ısınma ve yanma sorunlarına karşılık olarak önlem amaçlı kullanılır. Aracınızın performansını sadece korumakla kalmaz bu verimi aracı kullanırken de size hissettirir.

Dizel araçlarda motor yağı değişimleri periyodik yapılan bakımlar sırasında motor yağları değişimi yapılması da uzman oto servisinin tavsiyeleri dahilinde doğru marka seçimleri ile uygundur. Motor yağınızın zamanı dolduysa aracınıza faydadan çok zarar getirecektir. Her araçta motor yağları değişimleri birbirinden farklı olabilir.

Dizel Araçlarda Yağ Değişimi Ne zaman Olmalı?

Aracınızın periyodik bakımları yapılıyorsa genel olarak motor yağı konusunda sorunlar yaşamazsınız. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak motor yağı değişimlerinde sizlere her zaman yardımcı olmak isteriz. Oto servis hizmetlerimizde aracınızın motor yağı değişimine ihtiyacı olup olmadığı hakkında sizlere gerekli bilgiler verilir. Benzinli ve dizel araçlarda motor yağı değişimleri süresi değişkenlik göstermektedir. Motor yağı üreticileri net olarak bir süre koyamasalar da 2 ya da 3 yıl gibi ibarelerin yer aldığı ifadelerde bulunabilmektedir. Ancak uzman oto servis hizmetlerimizden tam olarak destek alabilir ve daha doğru bir şekilde değişimler yapabilirsiniz.

 Motor Yağı Değişimi Olmazsa Ne Olur?

 Motor yağı kullanımı olmazsa aşınma ve sürtünmeler yüzünden aracınızın motor parçalarında aşınma ve zarar görme durumları oluşur. Bu sebeple değişim için yaptırmanız gereken bakımdan çok daha yüksek maddi seviyede zarara uğrayabilirsiniz. Motor yağı aracınızın motorunun daha uzun süreli güvenle çalışması için gerekli bir maddedir. Değişmeyen motor yağı tortu birikimleri oluşmasına sebebiyet verir. Motor parçalarının ömrünün kısalmasına ve çok farklı sorunlarla karşılaşmanıza neden olan problemler oluşabilir.

 

 

Otopratik Yağ ve Sıvı Değişim Hizmeti