Şanzıman Yağı Değişimi

Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman yağı aracınızın şanzıman bölümünde sürtünmeyi minimuma indiren ve dişlilerin rahat bir şekilde çalışmasını sağlayan metalik bir sıvıdır. Aracınızın belirli süreler dahilinde şanzıman yağının değiştirilmesi gerekir.  Şanzıman yağı motor yağı gibi kısa süreli zaman zarflarında değişim istemez. Doğru şanzıman yağı seçimi ve doğru miktar aracınız için en iyi performansı almanızı sağlayacaktır.

Şanzıman Yağı Değişim Zamanı

Şanzıman yağ değişim süreçleri araçların manuel ya da otomatik olmasına da bağlı olarak değişiklik gösterir. Aracınızın şanzıman yapısı aynı şekilde değişimin süresini direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir. Bu konuya bağlantılı olarak aracın markasını belirtmeden tam olarak ne zaman değişeceğini söylemek ya da ne kadar süre ve yol gidildikten sonra değişeceğini söylemek zor olabilir.

Otomatik araçlardan bazıları örnek olarak 90.000 kilometre ile 100.000 kilometre mesafe gerçekleştirdiği zaman yine aracın markasına bağlı olarak değişim yapılma süresi geldiği söylenebilir. Ancak manuel araçlarda şanzıman yağı değişimi yine araca bağlı olarak ortalama 60.000 kilometre gibi bir ortalamaya geldiği zaman değişim yapılabilir. Aracınızın yağ değişimi hakkında tam olarak bilgi almak istiyorsanız Antalya Döşemealtı Otopratik olarak oto servis hizmet noktamıza başvurabilirsiniz.

Şanzıman Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?

Şanzıman yağı değişimi belirli adımlar takip edilerek yapılmalıdır. Şanzımanın radyatör kısmına uzanan kesimin sökülmesi gerekir. Bu işlemler ardından yağ borudan geçerek akmalı ve şanzımandaki yağ tamamen boşalmalıdır. Daha sonra şanzıman bölümündeki civatalar sökülüp karter kapağı yerinden çıkarılmalıdır. Son olarak sökülen parçalar geri takılmalı ve işlem tamamlanmalıdır. Ancak bu işlemlerin gerçekten uzman kişilerle yapılması aracınızın sağlıklı bir şekilde yollarda ilerlemesi için uygun olacaktır.

Şanzıman Yağı Neden Biter?

Şanzıman yağı uzun süre dayanıklı bir şekilde aracınızda bulunabilir. Şanzıman ile ilgili bir sorun yaşamadıkça değişimi kolay kolay yapılmaz.
Motor yağlarının aksine yanma gibi bir durumu olmadığı için aracınıza uzun aralıklarla yaptığınız bakımlarda kontrol ettirdikten sonra alanında bilgili oto servislerin önerisi ile değişim yapabilirsiniz. Antalya Döşemealtı Otopratik olarak
şanzıman yağı değişimlerinizi oto servis hizmetlerimize başvurarak yaptırabilir ve aracınızı uzun yıllar en iyi verimi alacak şekilde kullanabilirsiniz.

 

Otopratik Yağ ve Sıvı Değişim Hizmeti