Antifriz Değişimi

Antifiriz Nedir?

Soğuk havanın etkisi ile araçlarda farklı durumlar oluşabilir. Araçların motorlarında bulunan sıvıların donmasını engelleyecek olan antifiriz soğukların yüksek olduğu durumlarda yolda kalmamanız için özel bir maddeye sahiptir. Yine de mevsimlerin farklı bir seviyede ilerlediği zamanlarda araçlarınız bakıma ihtiyaç duyabilir.

Antifirizin Etkisi Nedir?

Kış aylarında araçlarda oluşabilecek donmalara karşı kışın zor durumda kalmamak için radyatör suyuna antifiriz eklenmesi oldukça yararlı bir işlem olacaktır. Yine antifiriz eklenmesi yazın oluşacak olan harareti engelleyebilir.

Motorun sıcaklığı ya da zıt şekilde donmasına karşı motoru koruyan bir içeriğe sahiptir. Aracınızın daha uzun ömürlü bir şekilde ilk günkü gibi çalışmasına olanak tanır. Yaz ayında kullanılan antifiriz miktarı kış aylarına oranla çok daha azdır.

Antifirizin Özellikleri Nelerdir?

Aracınızın motoru aşırı ısınma ya da soğuma gibi durumlara karşı ek olarak destek verebilecek parçalara ve sıvılara ihtiyaç duyarlar. Bunlardan bir tanesi de antifirizdir. Antifiriz motorda korozyon ya da paslanma gibi durumlara karşı ek koruma sağlar. Aracınıza eklediğiniz antifiriz miktarı kadar koruma derecesi daha aşağı düşecektir. Bu sayede çok daha soğuk bölgelerde aracınızın motorunda donmalar olmadan aracınızı çalıştırabilir ya da yolunuza devam edebilirsiniz. Ya da yaz aylarında aşırı sıcak havada motorunuzun aşırı ısınmasını engelleyecek bir madde yapısına sahiptir. İki farklı ısı derecesine karşıda motorun en iyi performans verebileceği seviyeyi korur. Antifiriz renk olarak sudan çok az daha koyu olabilir.

Antifiriz Nasıl Eklenir?

Radyatör suyuna antifiriz eklemek oldukça basit bir işlemdir. Motorunuzun tamamen soğumasını bekleyin ve araç kaputu altındaki radyatörü bulun. Araç motorunun kullandığı suyun tamamen boşalmasını sağlayın daha sonra antifirizi ekledikten sonra üzerine tekrar su boşaltabilirsiniz. Bu işlemlerin en doğru şekilde yapılabilmesi için Antalya Döşemealtı Otopratik hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Araç sürücüleri antifiriz seçimleri sırasında doğru olanı bulabilmek konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Antifiriz seçiminde renkten daha çok alacağınız antifirizin türü önemlidir. Temiz su kullanımı oldukça önemlidir. Antifirize eklenecek olan suyun minimum seviyede kireç oranına sahip olması gerekir. Antifiriz çok kaliteli olsa bile suyun kalitesi düşükse istediğiniz faydayı alamayabilirsiniz.

 

Otopratik Yağ ve Sıvı Değişim Hizmeti