Buji Değişimi

Buji Değişimi

Motorlu taşıtlar sadece gaz ve frenin aracı hareket ettirmesi ve durmasından ibaret değildir. Motoru çalıştıran sistemler içerisinde onlarca parça vardır ve hepsi birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışmak zorundadır. Yakıtın enerjiye dönüşmesi için parçalar birbiri ile çalışır ve hareketin sağlanmasını amaçlayan sistem hep birlikte çalışır. İçten yanmalı motorlarda motorun içinde bulunan en önemli parçalardan bir tanesi de bujidir.

Buji Nedir?

Buji yakıtın motor içerisinde bulunan yanma odasındaki ateşlemeyi başlatır. Bobin yüksek voltaj enerjisini kullanarak buji ye gönderir ve bujide oluşan kıvılcımlar ateşleme işlemini tamamlar.

Buji Ne İşe Yarar?

Motor sistemlerinin çalışma prensibinde yakıtın enerjiye dönüştürülmesi ve bu enerjinin motorun dışındaki parçalara aktarılması vardır. Motorda bulunan ateşleme sistemi pistonları ters yöne doğru hareket ettirir. Bu sıkıştırma sayesinde baskı daha da fazla artarak dönüş yapar. Bu sırada yakıt kıvılcım sayesinde ateşe dönüşür ve bu patlama pistonun geri gitmesini sağlar. Pistonların bu hareketi sonrasında oluşan güç tekerlere aktarılır ve aracın hareket etmesi sağlanır.  

Bujinin görevi tamda bu noktada anlaşılmaktadır. Buji pistonların pistonların aşağı yönlü hareket etmesini sağlayan krank milinin dönme işlemini sağlayan ateşleme ve sisteminin başlatan parçadır.  Dizel araçlarda motor sistemi daha farklıdır. Bujiye gerek duymaz çünkü sıkıştırma işlemi ile ateşleme gerçekleşmektedir.

Buji Çeşitleri Nelerdir?

Bujilerin tip olarak birbirinden tek ve çift tırnak olmaları ile ayrılsalar da asıl farklılığı oluşturan etken elektron yapıları ile alakalı olan kısımdır.

En Yaygın Buji Çeşitleri Nelerdir

Bakır bujiler klasik olarak bilinen ve iç çekirdekleri bakırdan kaplaması ise nikelden oluşan parçadır. Bakır yüksek sıcaklıkta kolay bir şekilde eriyebilen bir maddedir bu yüzden nikel maddesi kaplama için kullanılmaktadır. Platin bujiler nikelden daha sert bir yapıya sahiptir. Bu sebeple çok dahaa uzun yıllar erime ve ya benzeri sorunlar olmadan kullanılabilir.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracın çalıştırılma sorunları ya da hızlı bir şekilde ivmelenme olmuyorsa buji ile alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yakıt tüketimi eskiye nazaran daha yüksek bir şekilde ilerliyorsa buji kontrolu yaptırmanız gerekecektir.

Otopratik Elektrik Hizmeti